Počet položek: 0 0,00 CZK

Hliníkový žebřík hobby nebo profi?

Mám koupit hliníkový žebřík hobby nebo profi?

Tak zní velice častý dotaz našich zákazníků, který slyšíme na výstavách, kde vystavujeme náš sortiment. V praxi se tak setkáváme s tím, že naši zákazníci nerozumí rozdílu mezi žebříkem v provedení hobby a profi, pokud již budeme používat tyto v Čechách zavedené názvy. Jaké parametry to ovlivňují?  

Druh nosného profilu.

Proto je také nejdůležitějším kriteriem hovořícím o kvalitě žebříku jeho hmotnost (neuvažujeme-li opačný extrém, to je hmotnostně předimenzovaný žebřík).  

A/ svařovaný profil

Žebříky hobby jsou bez výjimky vyráběny z tzv. svařovaných profilů. Na první pohled je poznáte, protože jsou lesklé "oku lahodící". Svár je vidět pouze při pohledu zevnitř, protože profil je zvenku přeleštěný, aby svár nebyl patrný. Ovšem svařovaný profil má několik podstatných nedostatků a "výhod":

Svařovaný profil se vyrábí z válcovaného plechu, může být slabší a je tedy levnější, což je ideální vlastnost pro akční levný žebřík. V tomto případě se používají profily o tloušťce 1,2 mm. V případě, že je svařovaný profil použitý na profi žebřík, měla by mít stěna tloušťku minimálně 1,4 a více milimetrů. Vždy však zůstane problém, že síla stěny musí být po celém obvodu stejná, čím odpadá možnost změnit sílu stěny podle pravidla, že silněji namáhané krátké stěny by měly být silnější.

 

B/ Bezešvý tažený (protlačovaný) hliníkový profil

Tyto profily se vyrábějí jinou technologií, která je patrná již z názvu. Tyto profily se téměř výhradně používají na výrobu žebříků pro profesionální použití. Materiál používaný při tomto způsobu má jiné vlastnosti, vyšší pevnost a tento materiál můžete poznat podle jeho zašedlého odstínu. Tato technologie umožňuje měnit tloušťku jednotlivých stěn, která může být různá jak na podélné, tak na krátké straně. To je důležité ze statických důvodů, protože stěna profilu na krátké straně je vystavena vyššímu statickému namáhání. Toto technické řešení je velmi výhodné pro dosažení vysoké robustnosti žebříku při dlouhodobém namáhání.

 

Způsob zalisování nosného profilu a příčky.

Toto je další velice důležitý pevnostní parametr. V žádném případě by neměly být v místě spojení bočnice a příčky vidět mezery a vůle, což bohužel ne vždy u výrobků na české trhu platí. Příčka a nosník by měly být vzájemně zalisované vždy ve 4 bodech viz. obrázek. Tuto skutečnost lze zkontrolovat pohledem s vnitřní strany, kde by měl být patrný výstupek na příčce, případně hmatem, tak že uvnitř příčky je cítit několik „vln“ = výsledků kvalitního vícebodového lisování. Navíc vnější lem nesmí být nikde prasklý.

 

 

Jaká je praxe na trhu ukazuje několik dalších obrázků.

 

Na prvním obrázku jsou vedle sebe profil používaný na výrobu domácích schůdek a akčního hobby žebříku. Při podrobnějším pohledu je patrné, že neexistuje žádný rozdíl v síle stěny až na to, že nejvyšší schůdky mají nějakých 170 cm, kdežto nejdelší akční žebřík typ 3x11 může měřit až 7 metrů ?!

 

 

Na dalším obrázku jsou porovnané profily použité pro výrobu hobby a profi žebříku. Rozdíl je viditelný a nepotřebuje žádný další komentář.

 

V každém případě platí, že každý na trh uvedený žebřík by měl splnit normu EN 131, která určuje platná bezpečnostní kritéria, která musí žebřík splňovat. Ale každá norma pracuje s určitým rozpětím povolených hodnot a dá se říct, že žebřík hobby se pohybuje na dolní ještě povolené hranici a profi žebřík uprostřed nebo v horních tolerancích.
Výsledek? Když sečteme a podtrhneme všechna data.

Kvalitní žebřík = Váš pocit bezpečí, jistoty a stability.

To je to za co platíte stokoruny či tisíce navíc. Je to velmi podobné jako při koupi auta. Každé auto má čtyři kola, volant, brzdu, spojku a plyn, ale rozdíly mezi luxusním modelem a "lidovým vozítkem" jsou obrovské.

 

 

 

Nejlépe to ilustruje náš poslední obrázek. Na obrázku je hobby žebřík 3x11 příček v certifikované zkušebně, kde se testují jeho vlastnosti. Tento žebřík má ve vysunutém stavu délku 7 metrů a je zatěžován hodnotou 1000 N (ekvivalent hmotnosti 100 kg).


Představte si, že budete stát na takovém žebříku, Vaše chodidla budou ve výšce 5-6 metrů a Vámi zakoupený žebřík, bude mít normou povolený průhyb ca 20 cm, který je vidět na našem obrázku?

Vezmete si hobby nebo profi žebřík?

 

 

Autor textu: Contia Trading s.r.o. pro všechny stránky této internetové prezentace.
 
Texty, obrázky, zvuk, animace a videa a umístnění na webových stránkách Contia Trading s.r.o., podléhá ochraně autorského práva a dalších ochraných zákonů. Jakékoli kopírování, šíření, vkládání do jiných webových stránek obsahu nebo jeho části není bez výslovného souhlasu autora povoleno. 
 

Potřebujete poradit ? Hliníkový žebřík hobby nebo profi?

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     Více informací