Počet položek: 0 0,00 CZK

Důležité informace při výběru žebříku

Důležité informace při výběru žebříku

Dobře si ujasněte co vlastně potřebujete!
Je to žebřík na střihání živého plotu, na česání ovoce nebo žebřík na údržbu domu a čištění okapů. Současná nabídka je mimořádně široká, ale ten naprosto univerzální žebřík pro všechny potřeby tam nenajdete. Je-li lehký a skladný, bude pravděpodobně příliš krátký a žebřík, kterým provádíme údržbu štítu na chalupě bude asi zoufale nešikovný na stříhání dvoumetrového živého plotu. Současný trend je takový, že k domu a na zahradu patří žebříky dva – jeden menší a snadno manipulovatelný většinou s pracovní výškou do 4-5 metrů a hmotností kolem 15 kg a potom žebřík na údržbu domu a vysokých stromů, který může mít pracovní výšku hodně přesahující deset metrů, ale který může vážit třicet pět kilo a více a i ve složeném stavu bude mít délku 5-7 metrů. Musíme tedy vědět i to, kam jej uložíme.
Kupujeme-li si tedy svůj první žebřík lze doporučit zakoupení trojdílného kombinovaného žebříku, který má nejvíce funkcí a patří taky mezi nejprodávanější. Získáme tak současně 3 různé možnosti využití – štafle, výsuvný žebřík a výsuvné štafle. Dále však v nabídce najdeme žebříky výsuvné, lanové, kloubové, teleskopické, kombinace s lešením, což jsou všechno řešení, která mohou doplnit následně to, co náš první žebřík nezvládne.

Věnujte pozornost potřebné délce žebříku!
Jen málokterý kupující přesně ví jakou vlastně potřebuje výšku. Navíc si mnohdy neuvědomujeme, že pokud potřebujeme pracovat ve výšce 5 metrů, stačí zakoupit žebřík o délce 4 - 4,5 metrů, protože dosáhneme cca 1 metr nad konec žebříku viz. obrázek.


Rozhodněte se kolik chcete investovat!
Měli byste vědět, kolik chcete za žebřík zaplatit a co za své peníze chcete dostat, protože není žebřík jako žebřík i když to tak na první pohled vypadá. Musíte se tedy správně zorientovat v nabídce z hlediska kvality a ceny. Co tedy sledovat, čím se řídit při správném výběru žebříku?

Zvolme si jako příklad trojdílný žebřík 3x9, který patří k nejprodávanějším. Na současném trhu lze koupit tento žebřík v rozmezí od 2500 do 5500,-Kč. Rozdíl tedy činí sto procent a to jistě nebude způsobeno pouze cenovou politikou. Koupil jsem si za tři tisíce ještě kvalitní produkt nebo jsem si koupil za pět tisíc předražený výrobek? Při odpovědi pomůže několik jednoduchých pravidel.

Počet příček?
Asi nejvíce sledované kriterium je však i nejvíce zavádějícím údajem při určování užitné hodnoty žebříků. Evropská norma EN 131 povoluje vzdálenost jednotlivých příček v rozsahu 25-30 cm. Obecně platí, že levnější tzv. hobby žebříky a téměř vždy různé akční typy mají vzdálenost příček 25 cm a kvalitnější tzv. profi žebříky v rozmezí 28-30 cm. Tím lze vysvětlit paradoxní stav, že jeden žebřík 3x9 může mít délku kolem 5 metrů a tentýž typ v jiném provedení nebo od jiného výrobce 5,7 metrů nebo to, že například žebříky 3x9 a 3x10 mohou mít velice podobnou délku.

Délka žebříku?
Vypovídá již o užitné hodnotě žebříku podstatně více než předešlé kritérium. Označování délek u žebříků je však velice různé, proto je třeba tyto údaje pozorně prostudovat. Některý výrobce uvádí v prospektech maximální délku vysunutého žebříku, což je ovšem údaj, který v praxi nikdy nevyužijeme, pokud zakoupený žebřík neupevníme pevně na zeď. Správnější a k zákazníkovi korektnější způsob je uvedení tzv. opěrné výšky. Tedy délky svislé kolmice z místa do kterého žebřík dosáhne, opřeme-li jej pod úhlem cca 75-80 stupňů.
To může být další vysvětlení, proč se liší rozměry udávané u typů se shodným počtem příček.
Navíc i tento údaj je zavádějící tím, že některé žebříky mají delší konce žebříku tj. částí, které přesahují poslední příčku. Je-li tedy žebřík na každém konci o 10 cm delší, mohu uvést o 20 cm větší délku žebříku, ale je zřejmé, že výšku příčky na které stojím, to ovlivní pouze o 10 cm.

Šířka žebříku, rozměry příček?
Je třeba sledovat i tyto rozměry. Šířka hobby žebříku může kolísat od 35 do 42 cm a jedna hrana příčky se může pohybovat v rozmezí 22-30 mm. Samozřejmě, čím širší příčka, tím pohodlnější stání na žebříku.

Hmotnost žebříku!
Asi nejvíce vypovídá o správném poměru mezi cenou a jakostí žebříku hmotnost, což je údaj, který paradoxně najdete na těchto výrobcích jen zřídka a jen málokdy je uveden na různých reklamních prospektech. Musíme samozřejmě vyjít z předpokladu, že dnes již nenajdete na trhu ručně svařované žebříky, které byly pevnostně předimenzované. Technologie výroby žebříku je dnes velmi podobná a většina výrobců nakupuje hotové hliníkové profily u několika málo evropských výrobců hliníku. Jak ovlivňuje hmotnost případné užitné hodnoty žebříku, především tuhost konstrukce je zřejmé.

Jak tento parametr ovlivňuje cenu?
V rámci dosažení nejnižší ceny lze udělat následující: snížit na nejnižší přípustnou hranici vzdálenosti mezi příčkami, zvolit nejužší možný profil příčky a nejužší povolenou šířku žebříku, použít nejnižší možnou tloušťku stěny použitého profilu. Vrátíme-li se k našemu příkladu tj. žebříku 3x9, potom lze na trhu nalézt žebříky tohoto typu, které mají hmotnost 18-20 kg, ale také pouze 12,5 kg.
Co to znamená z hlediska ceny?
Cena 1 kg hliníkového profilu se pohybuje a evropských trzích kolem cca 4,5 Euro, což v přepočtu na českou korunu znamená cca 120,-Kč. Jinými slovy je-li žebřík lehčí o 7 kg, je materiálová náročnost, velmi zjednodušeně, nižší o nějakých 800,-Kč. Protože veškeré kalkulace prodejních cen se provádí procentní sazbou může tento rozdíl činit i 2000,-Kč v konečné ceně.

Zaplatil-li jste tedy cca 5000,-Kč za žebřík 3x9 u kterého udává výrobce opěrnou výšku alespoň 5,5 metru a hmotnost v rozmezí 17-18 kg, koupil jste si kvalitní výrobek za odpovídající cenu. Pořídil-li jste si žebřík 3x9 s hmotností v rozmezí 13-14 kg a udávanou opěrnou výškou 500-530 cm a zaplatil za něj od 2500 do 3500,-Kč, zaplatil jste také odpovídající cenu, ale za levný výrobek a to musíte brát v úvahu při nárocích na jeho vlastnosti.

Samozřejmě existují další parametry, které ovlivňují cenu žebříků například, zda je žebřík určen pro kutila nebo pro každodenní práci řemeslníka, je-li vyroben z tažených nebo svařovaných profilů atd. Pokud si dáte tolik práce, že prostudujete více nabídek nebo si necháte poradit v odborné prodejně, sledování těchto čtyř kritérií by mělo pomoct ke správnému výběru a rozhodnutí. Asi i zde však bude platit staré pravidlo „zlatá střední cesta“, které v naší nabídce představuje program semiprofi.

Příslušenství pro žebříky
Závěrem lze doporučit, abyste při nákupu věnovali pozornost i pořízení případného příslušenství.
• Vaše chodidla jistě ocení některou z nášlapných plošinek.
• Bezpečnost jistě zvýší používání ocelových stabilizačních hrotů, které lze zabodnout do trávníku.
• Fasádu domu méně poškodí konec žebříku na jehož konec jsme namontovali kolečka.
• I kratší žebřík můžeme použít na údržbu okapů, použijeme-li tzv. odstup.
• Jednoduchá pomůcka pár spojovacích desek nám pomůže vyřešit problém jak postavit žebříky na schodiště.
• Až na žebříku mnohdy zjistíme jak praktickou pomůckou je jednoduchá odkládací plošinka

Sortiment pomůcek je široký a u mnohých časem zjistíte, že jsou pro Vás neocenitelné.

Zkrátka nabídka je široká jak z hlediska sortimentu, tak z hlediska cen a pokud se podržíte zde uvedených pravidel, jistě si vyberete k Vaší plné spokojenosti.

Norma DIN EN 131
Na závěr pro Váš přehled uvádíme stručný přehled požadavků na žebříky, které určuje evropská norma.

• minimální povolená tloušťka použitého materiálu 1,2 mm
• minimální povolený průřez příčky 20x20 mm
• odstup příček minimálně 250 mm, maximálně 300 mm (tento rozměr musí být na celém žebříku jednotný)
• minimální světlá šířka žebříku je 280 mm, vnější šířka 340 mm
• výška nášlapu minimálně 1/2 odstupu příček, maximálně odstup příček + 150 mm
• nosnost na jednu příčku 150 kg

Potřebujete poradit ? Důležité informace při výběru žebříku

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     Více informací